готовий бізнес
Бізнес в Україні

Купити готовий бізнес: повний посібник

У наш час інвестиція у надійну та перевірену бізнес-модель, придбання вже робочого бізнесу з клієнтами та налагодженими процесами – це прекрасна альтернатива початку власної справи абсолютно з нуля. Такий підхід дозволить уникнути великої кількості питань, наприклад, для чого потрібні дропшипінг постачальники, як їх обрати й та багато інших аспектів бізнесу.

Проте, вирішуючи придбати готовий бізнес, підприємцям потрібно ретельно оцінити всі за та проти, проаналізувати можливості та перспективи компанії, яка виставлена на продаж. Це важливо, оскільки вартість угоди, як і ризики, може бути невиправданою. У більшості випадків бізнесмени не вирішують продати власну фірму спонтанно, керуючись для цього тільки емоціями. Продаж бізнесу – холодний розрахунок, який ґрунтується на фінансовому питанні. Розглянемо детальніше, як придбати готовий бізнес-проєкт успішно та вигідно.

Переваги купівлі готового бізнесу

Купити бізнес, який вже активно працює і має свою клієнтську базу – це не нова річ у наших економічних реаліях. Потрібно лише вирішити, в що інвестувати гроші та правильно обрати компанію, виставлену на продаж. Таке рішення має велику кількість переваг:

  • Менше ризиків, ніж старт власної справи з нуля. Бізнесмен отримує компанію, яка вже здатна генерувати грошовий потік та прибуток. Як правило, такий бізнес має певну репутацію на ринку, клієнтів, які його обирають постійно, та штат працівників. Тому підприємцям не потрібно «винаходити колесо» і налагоджувати бізнес-процеси з самого початку.
  • Мінімальна кількість клопоту з документами. Новому власнику потрібно лише перереєструвати установчі документи. І це набагато швидше зробити, ніж започатковувати справу з самого нуля, отримати ліцензію тощо.
  • Відсутність необхідності просувати та запускати базову рекламну кампанію. Готовий бізнес вже працює та приносить певний дохід, тому новому власнику не потрібно з самого початку продумувати базисну маркетингову концепцію, запускати для цього рекламу та виконувати інші подібні задачі.

Завдяки таким перевагам придбання готового бізнесу є дуже вигідним інвестиційним проєктом. Потрібно лише усвідомлювати фінансові труднощі компанії та мати бажання їх подолати.

Оцінка бізнесу перед купівлею

Для того, що інвестиційний проєкт був вдалим та успішним, потрібно обовʼязково ретельно оцінити та вивчити готовий бізнес. Рекомендуємо звернути увагу на:

  • його фінансове становище;
  • активи;
  • фінансові навантаження;
  • контракти з партнерами та постачальниками.

Крім того, варто перевірити чи не накладені на компанію певні фінансові або правові обтяження. Важливо також ознайомитися з тим, чи є бізнес свідомим. Такі підприємства приділяють увагу не тільки отриманню прибутку, але й власному впливу на соціальну та екологічну галузі, довкілля та людство.

Етапи купівлі готового бізнесу

Продаж готового бізнесу та передача новому власнику прав на нього мають декілька головних етапів. Мова йде про:

  1. Правову та фінансову експертизу. Ця стадія не є обовʼязковою, відповідно до чинного українського законодавства, проте вона дозволяє покупцеві проаналізувати доцільність та економічну вигоду від придбання підприємства.
  2. Ухвалення рішення та досягнення домовленостей між покупцем і продавцем. У цей період проводяться переговори між сторонами угоди щодо вже підготовленої заздалегідь пропозиції. Учасники угоди можуть висувати нові вимоги або йти на деякі поступки.
  3. Підписання договору про продаж компанії та передачу корпоративних прав. Обовʼязково у документ потрібно додати всі істотні умови, наприклад, предмет, вартість покупки, права та обовʼязки сторін тощо.
  4. Реєстрація змін до юридичних документів компанії. Новому власнику потрібно зібрати та подати у державні органи всю документацію, яка може знадобитися для внесення змін у ЄДР.

Якщо ви замислюєтеся над тим, щоб готовий бізнес купити, обовʼязково потрібно заручитися підтримкою юристів з корпоративного права.

Визначення вартості бізнесу

Не варто погоджуватися на вартість, яка була зазначена в оголошенні «продам готовий бізнес» одразу. Варто ретельно оцінити не тільки фінансовий стан компанії, але й визначити її реальну вартість. Рекомендовано залучити незалежних аудиторів, які проведуть повну оцінку компанії та підготують вичерпний звіт про її фінансовий стан, дійсну вартість з урахуванням особливостей активів та пасивів.

Фінансування покупки

Сьогодні продаж бізнесу є дуже ефективним методом, коли власники вирішили змінити напрямок діяльності або планують переїзд в іншу країну. Тому угода купівлі-продажу підприємства є дуже розповсюдженою. Для придбання компанії покупці можуть направити власний капітал або взяти кредит у банку. У наш час велика кількість фінансових установ пропонують вигідні умови кредитування під купівлю готового бізнесу.

Перехідний період після купівлі

Будь-який бізнес, чи то вироби хенд мейд, кав’ярні або агенції з прокату автівок, проходять через перехідний період після підписання угоди купівлі-продажу. І це є нормальним, оскільки штату потрібен час для адаптації, а клієнтам – звичка до можливо нових концепцій та підходу у цьому бізнесі з вашого боку. Саме тому у перехідний період може знизитися дохідність компанії, і, як правило, через деякий час відбувається стабілізація і бізнес починає працювати ефективно.

Поширені помилки при купівлі бізнесу

Дуже часто підприємці, коли бачать обʼяву «продам бізнес», допускають деяких помилок, які можуть дуже дорого коштувати компанії. Наприклад:

  • відмова від залучення професійного юриста та аудиторської компанії;
  • небажання дізнаватися про причини продажу підприємства;
  • небажання вивчати особливості конкретної галузі, бізнесу та ринку у цілому;
  • неправильне визначення пріоритетів;
  • неналежна перевірка якості сервісу або товарів, які виготовляє підприємство.

До такої угоди потрібно підходити з особливою увагу та заручившись підтримкою професійних юристів, економістів та інших необхідних фахівців.

Поради для успішної купівлі

Для того, щоб угода була успішною і придбаний бізнес приносив дохід, потрібно дотримуватися всіх етапів, які були описані у нашій статті. Рекомендуємо обовʼязково погодити договір купівлі-продажу з юристом, отримати інформацію про фінансовий та правовий стан підприємства.

Комплексний підхід до придбання готового бізнесу зможе принести гарні результати – отримання стабільного прибутку від компанії, що має гарну репутацію та клієнтську базу.